Trys patirčių savaitės Vietname (2019 gruodis – 2020 sausis)
Man Vietnamas visuomet atrodė egzotiška ir kaip žvaigždės tolima šalis, kurioje žaliuoja ryžių laukai, žydi lotosai, tarp jų merginos su vietnamietiškomis kepurėmis valtelėse… skamba rytietiška melodija….. :)) arba kitas, atvirkščias Vietnamo įsivaizdavimas – kovų nuniokotas, tuneliais išraizgytomis džiunglėmis apaugęs kraštas, matytas amerikiečių filmuose apie karą.. Perskaityta knyga “Šešeri metai Saigone” nuspalvino šią šalį kiek kitokiomis spalvomis, priartino “prie Žemės” ir įkvėpė stiprų norą ją aplankyti, pažinti ten gyvenančius žmones, patirti skonius ir kvapus..:) Žinoma tiesa yra ta, kad norai pildosi:)) dar liepos mėnesį, tarp TravelFree pasiūlymų išvydusi geros kainos pasiūlymą Vilnius – Hanoi – Vilnius per Istanbul, su Turkish Airlines (skrydžio kaina, dviems 1040 eur), nurimti nebegalėjau..:) Kelias dienas pasvarstėme – savaitės slidinėjimas vs trys savaitės Azija (?????).. tada dar kelias dienas – kokias datas pasirinkti ir, netrukus, jau turėjome bilietus Gruodžio 15 – Sausio 7 d. Be to, vėliau, dėl Turkish Airlines vykdytų keitimų, pavyko susidėlioti, kad pirmasis persėdimas Stambule būtų pakankamai ilgas ir Stambului aplankyti. Nuvykome į Istanbul vakare, pernakvojome ten ir, visą kitą dieną praleidę šiame spalvingame mieste (Istanbul įspūdžiai), tik vėlią naktį kilome į 12 val. trukmės skrydį link Hanoi.
Įsigijus bilietus prasidėjo įdomiausia dalis – kelionės planavimas:) Pradžioje neturėjome jokio supratimo kas kur kaip Vietname. Nežinojau nei pagrindinių miestų, nei lankytinų vietų. Skaitydama knygą “gėriau” emocijas, spalvas, kvapus, bet ne vietovių pavadinimus:) Todėl viską reikėjo atrasti:) Sužinoti kas gražiausia, ką labiausiai verta aplankyti. O tada… susirasti kažką alternatyvaus toms labiausiai lankytinoms vietoms, kad būtų taip pat įspūdinga, bet mažiau populiaru, mažiau turistiška..:) dabar, po kelionės, jau galiu pasakyti, kad bent didžiąją dalimi šis planas pavyko – pamatėme/patyrėme daug įdomaus, įspūdingo, autentiško Vietnamo ir tik retkarčiais atsidurdavome turistų minioje..:) Tiesa mažai sužinojome apie architektūrą, kultūrą ar istoriją. Pagrindinį dėmesį skyrėme gamtai ir žmonių gyvenimui dabartyje. Daugiausiai tokį maršrutą susiplanuoti padėjo įvairūs kelionių blog’ai ir Facebook grupė AZIJA (Vietnamas, Kambodža, Malaizija) savarankiškai, ypač Vytas Lee komentarai ir informacija:)
Mūsų, trijų savaičių maršrutas toks:
Hanoi (1 naktis) – Lan Ha Bay (nakvynė kaime ant vandens įlankoje, 2 naktys) – Cat Ba (pusdienis iki autobuso) – Ha Giang (ne visai pavykęs pasivažinėjimas motoroleriais po kalnus, 1,5 nakties Ha Giang ir 1 Yen Minh) – Ninh Bin (vieta, kurioje neplanuotai prabuvome net penkias dienas, 4 naktys) – Hoi An (2 naktys0 – Can Tho (resort’as Mekongo deltos kaime patiko iš pirmo žvilgsnio, todėl planuotą vieną nakvynę pailginome iki dviejų, 2 naktys) – Phu Quoc (pietūs (2 naktys) ir šiaurė (2 naktys), aplenkiant populiariąją centrinę salos dalį) – Hanoi (1 naktis ir visa diena iki skrydžio). Toliau, atskiruose įrašuose, aprašiau kiekvieną kelionės dalį: Lan ha Bay ir Cat Ba, Ha Giang ir kalnai šiaurėje, Ninh Bin, Hoi An, Can Tho ir Mekongo delta, Phu Quoc pietūs ir šiaurė, Hanoi.
Apibendrinant
Manau didžiausia kelionės vertybė buvo planuotis ir keliauti patiems.. Važinėtis vietiniais autobusais, apsistoti vietinių šeimų svečių namuose (Homestay’s), bendrauti, kalbėtis, ragauti maistą ten kur valgo čia gyvenantys žmonės, bet pasimėgauti ir “prabangesniais” keliautojams siūlomais patiekalais mažuose restoranėliuose, mokytis laviruoti gatvėse, stebėti žmones ir įspūdingą gamtą…
Kiekviena kelionės diena buvo puiki ir vis kitokia. Kas dieną vis kažką naujo patyrėme, išmokome, ragavome, stebėjome… jei pradžioje kai kas atrodė baisiai keista ir vertė kraipyti galvą iš nuostabos ar nežinojimo kaip čia elgtis, tai kelionės pabaigoje dauguma tų dalykų tapo natūralūs.. tokie kaip dušas tiesiog ant sienos vonios kambaryje – prausiesi ir viskas apsitaško… kaip gatvės kirtimas nelaukiant kol niekas nevažiuos, kaip esame išmokinti, o tiesiog laviruojant tarp motorolerių..:) kaip valgymo lazdelės ir šaukštas.. kaip mažos raudonos plastmasinės kėdutės.. ar milijonas pinigų kišenėje..:) ir daug daug kitko.. todėl ši kelionė – pamokų ir patirčių laikas, kuris ir mus pačius neabejotinai ir negrįžtamai pašlifavo, po kurio esame šiek tiek kitokie..
neatskirtas, tiesiog ant sienos;)
O namuose, youtube receptų ir sukauptos patirties pagalba, šeimai gamindama Pho Ga (makaronai sultinyje su žalumynais ir vištiena (ga)) gaudžiau virš puodo sklindantį pažįstamą sultinio kvapą ir vėl, trumpam, nusikėliau į šurmulio, motorolerių gausmo, besišypsančių, sunkiai dirbančių žmonių balsų, žvilgsnių ir stiprių kvapų pripildytas gatves.. ten tikrai buvo gera keliauti ..:)
TRANSPORTAS
Išbandėme dviračius, motorolerius, paprastus ir miegamuosius autobusus, taksi, vietinius skrydžius. Dviračiai ar motoroleriai, patogiausias transportas dairytis po apylinkes, paprastai juos nuomoja nakvynės vietoje, ar kur nors šalia. Dviračio kaina diena apie 1 eur, motorolerio – 6-10 eur. Autobusai – pigus būdas keliauti tolimesnius atstumus. Važiuoja lėtai, krauna į save viską – ir keleivius, ir krovinius. Lėtą važiavimą lemia kelių sąlygos – kalnuose serpantinai. Ne kalnuose tai, kad abipus kelio gyvena žmonės, visur… Tarpų tarp namų ir gyvenviečių beveik nėra. Taigi, greit nepalėksi, be to dažni sustojimai. Miegamieji autobusai yra kelių rūšių – vietiniai maršrutiniai, turistams pritaikyti, VIP.. Bandėme tik pirmus du. Skirtumas tarp jų tas, kad turistams skirtuose gultai ilgesni ir, mūsų atveju, autobuse buvo tualetas. O kitkas panašiai – gauni gultą, pagalvėlę ir dekį. Pirmoje kelionėje dengiau pagalvę ir klojausi savo rankšluosčiu, vėliau numojau ranka ir naudojausi tuo ką davė:) Informacijos beveik 0. Atvykimo laikas preliminarus, sustojimų laikas ir kiekis neaiškus. Paprastai po 4-5 valandų važiavimo jie stoja pusvalandžiui. Šis sustojimas yra tokioje vietoje kur galima gauti greit pavalgyti, ką jie ir daro. Taip pat čia galima nueiti į tualetą. Šiaip, keliaujant, nustebino, kad Vietname tualetai pakankamai tvarkingi ir dažniausiai nemokami. O autobusų sustojimo vietos deja dažniausiai netvarkingos – valgyklos grindys nuklotos viskuo kas nebuvo panaudota valgymui, tualetai įvairiai, bet dažniau tokie iš kurių norisi greit bėgti lauk..:) bet gal dar priklauso ir nuo laiko, kada buvo tvarkytasi. Nes, nepaisant įpročio šiukšlinti, jie ir tvarkosi – yra žmonės kiekvieną rytą, dieną vakarą renkantys, šluojantys, valantys viską. Deja neilgam, toks beprasmis darbas atrodo, bet yra kaip yra.. Vietiniai skydžiai – paliko gerą įspūdį. Skridome du kartus: iš Da Nang į Can Tho ir iš Phu Quoc į Hanoi. Abu kartus su VietJet. Antras skrydis vėlavo valandą, bet kapitonas dėl to atsiprašinėjo. O daugiau jokių nesklandumų – registracija greita, apsauga neatiminėja vandens buteliukų, bagažas saugiai perkeliavo, nepasimetė.
PINIGAI
Vietnamo dongai. Kad suskaičiuoti kiek eurų, viskas dalinama iš 25 k. Milijonas dongų skamba grėsmingai, bet tai tik 40 eur:) Beje, nors naudojomės Revolut kortele tik vieną ar du sykius nenuskaičiavo komisinių. Dažniausiai nuskaičiuodavo 1,5- 3 proc.
Internetas
Atvykę, oro uoste įsigijome vietines korteles. Kažkuriame kelionių tinklaraštyje skaičiau, kad Vietname sim korteles rekomenduoja pirkti oro uoste, nes nėra brangiau nei mieste. Tad, daug nesukdami galvos, taip ir padarėme. Tuo labiau, kad jo ir reikėjo iš karto, tam , kad nuvykti į nakvynės vietą. Vieną sim pirkome su galimybe skambinti ir rašyti sms, ji turėjo net 90 GB interneto ir kainavo 14 eur. Kitą, su 5 GB, ji kainavo 5 eur. Abi galiojo mėnesį. Internetas Vietname yra visur, na išskyrus salas jūroje, ir jis tikrai greitas. Be to, dauguma nakvynės vietų ir maitinimo įstaigų turi WiFi. Taigi nuo ryšio atitrūkti čia sudėtinga:)
Nakvynės vietos
Daugumą nakvynių buvome susiplanavę ir užsisakę iš anksto. Man labiausiai patinka AirBnb programėlė, ja ir naudojomės. Tačiau verta patikrinti ir kitas. Pvz dvi geras pigias nakvynes radome ir užsisakėme per Agoda. AirBnb ir Agoda dažnai siūlė skirtingus variantus, tad ieškant, ko gero, verta patikrinti abu. Taip pat veikia čia ir Booking. Brangiausia nakvynė Vietname mums kainavo 32 eur (pirmoji Hanoi), pigiausia – 8 eur (Ha Giang) už kambarį dviems, vienai nakčiai. Beveik visos nakvynės buvo su pusryčiais.
ORAS
Keliavome nuo gruodžio vidurio ir pirmąją sausio savaitę. Vietname, kaip ir pas mus, šiuo metu žiema. Oro buvo visokio. Šiaurėje jis svyravo nuo 17 iki 26 laipsnių dieną. Lan Ha Bay įlankoje reikėjo plono džemperio, bet buvo tikrai nešalta, mums, drąsiai galima ir maudytis:). Šiaurės kalnuose, pakilus aukštyn, buvo daug rūko ir, ypač važiuojant motoroleriais, tikrai šalta (šiltas pirmas sluoksnis, džemperis, neperpučiama striukė, pirštinės, kaklo apsauga būtini). Tuo tarpu Nin Bin Mountain Homestay savininkė Yen sakė, kad pas juos žiemą maloniausias oras keliauti. Vasarą čia (šiaurėje) temperatūra pakyla ir iki 40. Centrinėje ir pietinėje dalyje buvo nuo labai šilta iki karšta – 26 – 33 laipsniai. Mekongo deltos resort’o savininkas Daniel pasakojo, kad apie 30 laipsnių dieną pas juos laikosi visus metus. Centrinėje dalyje (Hoi An) prisibijojome lietaus, nebuvome tikri ar čia jau pasibaigęs lietaus sezonas. Tačiau mūsų lietus neužklupo – trumpai palynojo, bet šiltame ore tas lietutis beveik net nepasijuto. Phu Quoc saloje buvo karšta. Pipirų fermos Secret farm PQ savininkas Mr. Sweet, pasakojo, kad toks, apie 30 laipsnių karštis neįprastas jiems, anot jo, saloje žiemą oras paprastai vėsesnis, artimesnis 20-čiai laipsnių, o apie 30 būna vasarą.